مقالهآقای دکتر ! من چند کیلو کم می کنم؟

آقای دکتر ! من چند کیلو کم می کنم؟
آقای دکتر ! من چند کیلو کم می کنم؟
1393/4/31

تعریف چاقی و لاغری بر اساس دیدگاه های مختلف متفاوت است. در دید افراد عادی هرکسی که شکم بزرگی داشته باشد چاق در نظر گرفته میشود ولی از نظر علم پزشکی و تغذیه معمولا اگر وزن فردی بیش از 15% نسبت به قد و جنس خود باشد چاق در نظر گرفته میشود. در تعریف چاقی 4 عامل دخیل است در واقع تعیین وزن مناسب بر اساس عوامل زیر می باشد:

  1)قد   2)جنسیت    3)استخوانبندی    4)سن

درست است که در تعریف علمی چاقی به قد و وزن استناد میشود اما در علم نوین بدنسازی و تناسب اندام مدرن و امروزی تاکید اصلی روی وزن نیست بلکه روی سایز و شکل بدن است. بار ها این جمله را از افرادی که متقاضی دریافت برنامه غذایی و ورزشی به منظور لاغری هستند شنیده ام که: "آقای دکتر من با این برنامه چند کیلو کم میکنم؟" در پاسخ باید گفت که تعداد کیلو گرم هایی که شما کم میکنید اهمیتی ندارد بلکه آن چیزی که اهمیت دارد میزان کاهش سایز و بهبودی در شکل ظاهری اندام شماست. اگر صرفا کاهش وزن اهمیت داشت با روش هایی خیلی سریع میتوان کاهش وزن پیدا کرد اما لزوما این کاهش وزن به معنای کاهش چربی نمی باشد .به عنوان مثال شما ابتدا خود را وزن کنید سپس داخل سونا بروید و 2 ساعت در سونا بمانید حال دوباره خود را وزن نمایید حداقل بین دو تا سه کیلو گرم وزنتان کم میشود اکنون جلوی آینه بایستید مسلما هیچ تغییری در شکل بدنتان و میزان چربی شما رخ نداده است  چون شما صرفا آب بدن را از دست داده اید .این یک مثال ساده بود تا شما متوجه شوید از دست دادن وزن حتما به معنی زیبا تر شدن بدن نیست. پس کاهش وزن در صورتی اهمیت دارد که مربوط به کاهش چربی بدن باشد.اگر فقط کم وزن بودن وزن نشانه زیبایی بدن بود پس تمام آدم های 50 کیلویی باید خوش هیکل تر از آدم های 60 کیلویی بودند اما آیا به نظر شما این جمله درست است!!؟

پس در نظر داشته باشید مهمترین اصل در تناسب اندام و چربی سوزی کاهش سایز و کاهش چربی است.البته وقتی شما چربی از دست بدهید و سایزتان کم شود  100% وزنتان هم کم خواهد شد اما اهمیت کاهش سایز و چربی از کاهش وزن بسیار بیشتر است.

البته شریط خاص پزشکی وجود دارد که در این شرایط کاهش وزن اهمیت بیشتری پیدا می کند مثلا در یک خانم 60 ساله که دچار آرتروز زانو نیز می باشد اولین اقدامی که برای او جهت کاهش فشار روی زانو ها اهمیت دارد کاهش وزن است در این شریط و شرایط مشابه دیگر  ما پزشکان اهمیت کاهش وزن را بیشتر میدانیم.

آیا چاقی ارثی است؟

این سوال نیز از سوالات شایعی است که از طرف مراجعه کنندگان پرسیده میشود. در پاسخ باید گفت چاقی هم جنبه ارثی دارد و هم جنبه اکتسابی ، به این معنا که ثابت شده است در کودکانی که از پدران یا مادران چاق متولد میشوند احتمال بروز چاقی بیشتر است و از طرف دیگر در بسیاری از موارد چاقی ارثی نیست و جنبه اکتسابی دارد. به عنوان مثال احتمال چاق شدن فردی که در محیطی کار میکند که مواد غدایی چاق کننده در آن فراوان است نسبت به فردی که در چنین محیطی نیست بیشتر است.

در پایان لازم است مجددا ذکر نمایم که در مورد لاغری اولا به کاهش وزن خیلی توجه نکنید بلکه بیشتر به فکر کاهش سایز و تغییر در شکل بدنتان باشید.برای این منظور هم میتوانید در طول رژیم و انجام برنامه لاغری تان سایز های خود مثل دور ران ، دور سینه ، دور بازو  و.... را در فواصل 10 روز یکبار گرفته و آن ها را مقایسه کنید یا اینکه از بدن خود عکس تهیه کنید و هر 30 روز یکبار عکس ها را مقایسه کنید تا متوجه تغییرات شوید.