مقالهبادی پامپ(Body Pump)

بادی پامپ(Body Pump)
بادی پامپ(Body Pump)
1393/4/31

تاریخچه:

ورزش بادی پامپ یک شاخه از ورزش های هوازی است که در سال 1991 توسط فیلیپMills ابداع گردید .این ورزش با اینکه سابقه زیادی ندارد ولی به سرعت محبوبیت زیادی در بین افراد مخصوصا بانوان پیدا کرد به طوری که امروزه در بیش از 80 کشور دنیا  بالغ بر ده ها هزار سالن ورزشی تعلیم داده میشود.در ایران نیز علاقمندان زیادی دارد ولذا در این مطلب هدف من آشنایی بیشتر شما خوانندگان عزیز با اصول این ورزش و کارایی آن میباشد

اصول کلی:

همانطور که در بالا اشاره شد این ورزش شاخه ای از ورزش های ایروبیک است اما فرق آن با ورزش های صرفا ایروبیک این است که تمرینات با وزنه نیز در آن گنجانده شده است .معمولا هر سانس کلاس بادی پامپ حدود 60 دقیقه طول میکشد در طول این مدت روی 8 گروه جداگانه عضلات که به هرکدام یک Track گفته میشود کار میشود،البته یک Trackجهت گرم کردن در اول برنامه(Warm up)و یک Trackجهت سرد کردن بدن در آخر برنامه(Cool down) را نیز شامل میشود.

البته انواع دیگری نیز دارد مثلا در نوعی از آن که 45 دقیقه طول میکشد Track جلو بازو و پشت بازو را حذف میکنند .این موضوع که چه نوعی از آن به درد وضعیت بدنی شما میخورد بر اساس نظر مربی تان تصمیم گیری میشود.

یک کلاس نرمال بادی پامپ:

در کلاس های بادی پامپ مثل اکثر کلاس های ایروبیک از موسیقی استفاده میشود و لذا انجام این ورزش باعث کمک زیادی به بهبود شرایط روحی و کمک به رفع افسردگی میکند.

نوع وزنه هایی که در این ورزش بکار میرود شامل وزنه های آزاد،پلیت ها،هالتر یا صفحات Step ایروبیک هستند و افراد بر اساس نظر مربی بر اساس هدف و شرایط بدنی که دارند از وزنه ها استفاده میکنند.بیشترین نوع حرکاتی که در این ورزش انجام میشود شامل اسکات ها، دد لیفت ها وپرس ها میباشد و با هدف اصلی افزایش استقامت و قدرت عضلانی حرکات تنظیم میشوند.

معمولا مربیان با انتخاب تلفیقی از Trackها و میکس کردن آن ها با هم درجات مختلفی از قدرت و استقامت را برای شاگردان تنظیم مینمایند.در بسیاری از باشگاه هایی که اصولی و علمی تر کار میکنند ابتدا یکدوره کلاس توجیهی از سوی مربی برای هنرجویان تازه کار برگذار میشود تا کم کم با آمادگی مناسب به سر کلاس اصلی بروند.

گروهی بودن این ورزش،همراهی آن با موسیقی وموزون بودن آن یک حالت زیبایی از نشاط و ایجاد روحیه بالا را بین کار آموزان ایجاد مینماید.

معمولا یک کلاس نرمال بادی پامپ 10 Track دارد که هرکدام 6-4 دقیقه طول میکشد وهمانگونه که گفتم در هر تراک روی گروه خاصی از عضلات کار میشود.معمولا یک روال عادی به این ترتیب است که: تراک گرم کردن ،پاها ،عضلات سینه ، عضلات پشت، پشت بازو ، جلوی بازو ،لانگز،سرشانه و شکم و نهایتا تراک خنک کردن بدن .معمولا بین هر تراک زمان کوتاهی را برای تمرینات کششی عضلاتی که روی آن کار شده و برای تغییر وزنه ها برای حرکت بعدی در نظر میگیرند.

فرمی که در بالا توضیح دادم یک فرم کلی و پایه ای این ورزش بود بسته به نظر مربی در نوع و نحوه انجام تراک ها ممکن است تغییراتی حاصل شود مثلا شاید زمان و شدت بیشتری را به پایین تنه اختصاص دهند یا به بالای تنه و... که همه این موارد بستگی به شرایط جسمانی افراد و نیازهای آنها از این ورزش فرق خواهد کرد.

در کل باید گفت که این ورزش تلفیق خوبی از ورزش هوازی و ورزش با وزنه(غیر هوازی) است که بسته به انتخاب نوع تمرینات آن را میتوان به سمت دلخواه سوق داد.