مقالهفواید ورزش در دوران یائسگی

فواید ورزش در دوران یائسگی
فواید ورزش در دوران یائسگی
1393/4/31

ورزش منظم و مناسب در دوران یائسگی می تواند خیلی از علائم متداول یائسگی را کاهش دهد.  همچنین به کنار آمدن با بیماری های قلبی و پوکی استخوان نیز کمک می کند. ورزش را یکی از برنامه های مهم دوران یائسگی قلمداد کنید و علاوه بر آن مراقب وضعیت تغذیه و استراحت خود باشید و تا می توانید از مواد گیاهی و سبزیجات استفاده کنید.

در این مقاله به 6 دلیل اهمیت ورزش در دوران یائسگی اشاره می کنیم:

1.  ورزش، یائسگی، و تقویت روحیه

ورزش های ایروبیک و هوازی روحیه تان را تقویت کرده و استرس و فشارهای روحی را از بین می برد. درواقع باعث کاهش افسردگی و اضطراب ناشی از دوران یائسگی می شود. دلیل آن هورمون هایی به نام اندورفین است که طی ورزش تولید می شود. برای برخی از افراد احساس خوب ناشی از ورزش کردن ساعتها پس از اتمام تمرینات هم به طول می انجامد.

2.  ورزش، یائسگی و تقویت قوای مغزی

ورزش گردش خون را در مغز افزایش می دهد. این مسئله با ضعیف شدن حافظه و گیجی که در دوران یائسگی ایجاد می شود، مقابله می کند. یکی از علل افزایش حافظه و تقویت قوای مغزی به دلیل ورزش این است که ورزش افسردگی را از بین میبرد و این مسئله به تقویت حافظه کمک میکند چراکه در حالات افسردگی احتمال کندی حافظه بالا میرود.

3.  ورزش، یائسگی و کاهش چربی های شکم

ورزش های ایروبیک و هوازی به کاهش چربی های شکم کمک می کند که اضافه وزن دوران یائسگی معمولاً در این قسمت انباشته می شود.

ورزش های هوازی از تمرینات مداوم با شدت متوسط تشکیل می شود. مثلاً ورزش هایی مثل دویدن، پیاده روی، شنا، و تنیس هوازی هستند. اما ورزش گلف، وزنه و بدنسازی با دستگاه، هوازی نیست چون در فواصل تمرینات  زمان استراحت وجود دارد.

4.  ورزش، یائسگی و مبارزه با پوکی استخوان

تمرینات قدرتی (در باشگاه) به رشد استخوانها کمک کرده و از پیشرفت یا ابتلا به پوکی استخوان جلوگیری می کند. در صورت امکان این تمرینات را قبل از شروع یائسگی آغاز کنید، چون هرچه زودتر شروع شود، برایتان بهتر است اامروزه ثابت شده است که ورزش با وزنه از پوکی استخوان جلوگیری میکند و روند پوکی استخوان را در افراد مبتلا کاهش  میدهد..

5.  ورزش، یائسگی و سلامت قلبی

ورزش به تنظیم سطح کلسترول خون کمک می کند. این نکته نیز به سایر فوایدی که ورزش برای سلامتی قلب و عروق دارد اضافه می شود.

6.  ورزش، یائسگی و کمک به سیستم دفاعی

مایع لنفاوی یکی از مهمترین قسمت های سیستم دفاعی بدن است. ورزش مهمترین عاملی است که جریان این مایع حیاتی را در بدن تنظیم می کند. از اینرو ورزش سلامتی شما را در دوران یائسگی تضمین میکند، چون به عملکرد سیستم دفاعی بدن کمک میکند.

 

چه باید کرد

  • یک ورزش را انتخاب کرده و چند روز در هفته به آن بپردازید.
  • پیاده روی و کوه نوردی از ورزش های بسیار منسب در این زمینه هستند.
  • میتوانید به باشگاه بروید و یک برنامه ی تمرینی را که مناسب شرایط سنی شما است را شروع کنید.

 

از امروز شروع کنید

در دوران یائسگی، یک برنامه ی منظم برای ورزش ترتیب دهید و ببینید که اینکار چقدر در کیفیت زندگیتان تاثیرگذار خواهد بود. آرام آرام شروع کنید اما منظم به ورزشتان ادامه دهید و خیلی زود متوجه تغییرات خواهید شد. علاوه بر فواید گفته شده، با ورزش وزنتان را هم در حد متناسب نگه خواهید داشت. پس از همین امروز کارتان را شروع کنید.